1) Sisestaja määramisega seotud küsimused


Kas prokurist saab määrata sisestajat?

 • Ei. e-äriregistri portaalis saab majandusaasta aruande andmete sisestaja määrata esindusõiguslik isik. Esindusõiguslik isik on isik, kellel on õigus esitada elektroonilist majandusaasta aruannet. Vastavalt justiitsministri määrusele „Kohtule dokumentide esitamise kord“ §12 lg võimaldatakse juurdepääs majandusaasta elektroonilise aruande esitamiseks juhatuse liikmele, täisosanikule, esindusõiguslikule usaldusosanikule, filiaali juhatajale, likvideerijale või pankrotihaldurile, kes on sellisena registrisse kantud. Esindusõiguslik isik võib olla ka ise andmesisestajaks.

 

Kas ühele ettevõtjale saab lisada ka mitu sisestajat?

 •  Jah, ühele ettevõtjale on võimalik lisada ka mitu sisestajat.

 

Kuidas volitada sisestajat aruannet koostama?

 • e-äriregistri kaudu aruande esitamisel ei pea tegema volitust. Esindusõiguslik isik siseneb portaali isikliku ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID kaudu ning valib menüüst „Majandusaasta aruanded“. Seejärel saab ta ise alustada andmete sisestamisega või määrata sisestaja.

 
 
Lisatud sisestaja ei näe millegipärast e-äriregistri portaali sisenedes ettevõtja andmeid. Milles probleem?

 • Isikul, kes on määratud sisestajaks, tuleb portaali siseneda enda isikliku ID-kaardiga, Smart-ID või mobiil-IDga. Peale sisenemist tuleb menüüst valida „Majandusaasta aruanded“ ning siis „Lisa uus aruanne“. Seejärel ilmuvad rippmenüü valikusse kõik ühingud, kelle andmete sisestajaks ta on määratud. Vajutades ühingu nimele, annab keskkond võimaluse aruande esitamisega alustada.

 
 

Kuidas määrata sisestajat, kui kõik juhatuse liikmed on välisriigi kodanikud ja neil puuduvad Eesti ID kaardid/ e-residendi kaart või kui juhatuse liikmed on registriandmetes sünniajaga, mitte Eesti isikukoodiga.

 • Kui kõik juhatuse liikmed on registriandmetes sünniajaga mitte Eesti isikukoodiga (sh välismaalased), siis saab raamatupidaja aruande koostada ja esitada nende eest. Selleks tuleb raamatupidajal siseneda portaali, valida "Majandusaasta aruannete esitamine" seejärel "lisa uus aruanne" ning "Ei leia oma ettevõtet? Vaata Siit!". Peale vormide täitmist allkirjastab juhatus aruande paberil, skaneeritakse ning lisatakse portaali pdf-failina.
   
 • Kui vähemalt üks juhatuse liikmetest on äriregistri andmetes isikukoodiga, siis saab esindusõiguslik isik sisetaja ise portaalis määrata.
   
 • Alates 2014. aastast on välisriigi kodanikul võimalik e-residendina taotleda digitaalset isikutunnistust, mille kasutamisel on võimalik siseneda e-äriregistri portaali ning allkirjastada vajalikke dokumente/aruandeid. Täpsem info e-residentsuse veebilehel (ingliskeelne)


 
Kas juba määratud sisestajat saab eemaldada/muuta?

 • Jah, juhatuse liige saab juba määratud isiku sisestaja staatusest eemaldada "Sisestaja määramise" lehelt. Pärast eemaldamist on võimalik määrata antud ettevõtjale uus sisestaja.