Päringut saavad kasutada vaid elutähtsa teenuse osutajad (ETO)
Kasutusjuhendis kirjeldatakse, kuidas teostada elutähtsa teenuse osutaja taustakontrolli nende isikute üle, kes täidavad riskianalüüsis kindlaks määratud elutähtsa teenuse toimepidevuse tagamise seisukohalt olulisi ülesandeid.
Elutähtsate teenuste kohta saate lugeda kriis.ee lehel.
Taustakontrolli märgete tegemine töötamise registris
Elutähtsa teenuse osutaja töötajate üle, kellel on töötamise registris taustakontrolli märge, teostatakse automaatkontroll iga kahe aasta tagant. Taustakontrolli märkeid saab teha märkides töötaja juurde „Elutähtsa teenuse osutaja taustakontrollile allutatud isik“ linnukese.
Automaatkontrolli tulemusi näeb e-Äriregistris taustakontrolli päringute ajaloo vaates (täpsemalt kirjeldatud juhendi lõpus).
Rohkem infot töötamise registri märgete kohta leiab Maksu- ja Tolliameti lehel.
Taustakontrolli volituste lisamine eesti.ee leheküljel
Elutähtsa teenuse osutaja saab volitada füüsilisi ja juriidilisi isikuid enda nimel taustakontrolli teostama.
Volitusi saab hallata eesti.ee leheküljel. Juhendi selleks leiab e-Äriregistri portaali abiinfost
Taustakontrolli teostamine e-Äriregistri portaalis
Järgnev kirjeldab manuaalseid päringuid, mida on võimalik teha tööle kandideerivate ja oma lepingupartnerite töötajate kontrollimiseks ning elutähtsa teenuse osutaja töötaja kontrollimiseks, kui selleks tekib lisaks automaatkontrollidele täiendav vajadus.
Samm 1. Logi sisse e-Äriregistrisse.
Samm 2. Vali rolliks „Juriidiline või eraisik“.
Samm 3. Sinu ettevõtete nimekirjas kuvatakse elutähtsa teenuse osutajat (ETO) või tema poolt volitatud lepingupartnerit, kui:
- sa oled elutähtsa teenuse osutaja, volitatud lepingupartneri või tema poolt edasi volitatud lepingupartneri esindusõiguslik isik või
- elutähtsa teenuse osutaja, volitatud lepingupartner või tema poolt edasi volitatud lepingupartner on sulle andnud taustakontrollija volituse
Samm 4. Sisene elutähtsa teenuse osutaja või lepingupartneri ettevõtte vaatesse vajutades ettevõtte nimele.
Samm 5. Otsi üles „Elutähtsa teenuse osutaja taustakontrolli“ plokk.
Kui oled esindusõiguslik isik, siis leiad ploki lehekülje lõpust.
Kui oled volitatud taustakontrollija, siis leiad ploki lehe ülevalt paremast servast.
Samm 6. Karistuste kontrollimiseks vajuta nuppu „Teosta uus päring“.
Samm 7. Vali päringu tegemise põhjus.
Päringut saab teostada enda asutuse töötajate ja tööle kandideerivate isikute kohta ning enda lepingupartneri töötajate ja tööle kandideerivate isikute kohta.
Samm 8. Vajuta nuppu „Edasi“.
Samm 9. Kui sind on volitanud mitu elutähtsa teenuse osutajat, siis vali, millise alt soovid päringut teha.
Kui oled ise ETO või sind on volitanud ainult üks ETO, siis tehakse päring vaikimisi selle ETO alt.
Samm 10. Kui teed päringut oma lepingupartneri töötajate või tööle kandideerivate isikute kohta, siis vali lepingupartner, kelle kohta päringu teed.
Samm 11. Kontrollitavate isikute lisamine.
Kui oled ETO ja teed päringut oma töötajate kohta (st valisid päringu põhjuseks „Ettevõttes töötavate isikute taustakontroll“), kuvatakse sulle nimekiri asutuse töötajatest, kellel on töötamise registris taustakontrolli märge, ning nende kohta tehtud viimase taustakontrolli tulemus.
Linnuta isik(ud), keda kontrollida soovid.
Kui teed päringut teistel põhjustel, on sul võimalik isikute lisamisel valida, kas soovid neid sisestada käsitsi või laadida CSV faili isikuandmetega.
NB! Kontrollida võib ainult isikuid, kes täidavad riskianalüüsis kindlaks määratud elutähtsa teenuse toimepidevuse tagamise seisukohalt olulisi ülesandeid!
Käsitsi sisestamiseks sisesta isiku eesti isikukood. Süsteem teeb selle alusel rahvastikuregistri kontrolli ning tagastab isiku eesnime ja perekonnanime.
Kui soovid kontrollida välismaa isikut, kellel puudub eesti isikukood, siis linnuta „Soovin sisestada välismaa isikut, kellel puudub eesti isikukood“ ning sisesta isiku andmed.
Lisatud isikud kuvatakse „Valitud isikud“ tabelis. Kui soovid isikuid juurde lisada, vajuta „Lisa“ nuppu. Isikuid saab eemaldada vajutades „Kustuta“ nupule.
Failiga sisestamiseks vali „Isikute lisamine failist“ ning lae üles CSV UTF-8 vormingus fail kontrollitavate isikute eesnime, perekonnanime ja isikukoodiga.
Vajadusel saad alla laadida näidisfaili.
Samm 12. Kontrolli üle, kas sisestatud isikud on õiged ja täidavad riskianalüüsis kindlaks määratud elutähtsa teenuse toimepidevuse tagamise seisukohalt olulisi ülesandeid!
Samm 13. Karistuste kontrollimiseks vajuta nuppu „Teosta kontroll“.
Samm 14. Päring tagastab isiku(te) kehtivate karistuste info karistusregistrist.
Kui isikul on karistusregistris kehtiv karistus KarS peatükkides 8. ja 15. sätestatud kuriteo toimepanemise eest, on ta elutähtsa teenuse toimepidevuse riskianalüüsis määratud kriitiliste ülesannete täitmisest välistatud. Nende karistuste korral pole andmete väljavõte isiku karistuste kohta kättesaadav.
Ülejäänud kehtivate karistuste puhul on võimalik väljavõte alla laadida ja hinnata isiku usaldusväärsust.
Päringute ajaloo vaatamine
Päringute ajaloo vaatamiseks vajuta ettevõtte töövaates „Elutähtsa teenuse osutaja taustakontroll“ plokis nuppu „Vaata päringute ajalugu“ või uue päringu vaates olles vajuta „Päringute ajalugu“ menüünupule.
Päringute ajaloos kuvatakse viimase 2 aasta jooksul teostatud päringute tulemusi.
Kui oled elutähtsa teenuse osutaja, on ajaloo vaates kaks plokki: automaatkontrollid ja üksikpäringud. Lepingupartnerina on ajaloos ainult üksikpäringute plokk, sest nende puhul automaatkontrolle ei teostata.
Automaatkontrollide plokis kuvatakse süsteemi poolt teostatud kontrolle nende ETO töötajate kohta, kellel on töötamise registris taustakontrolli märge. Elutähtsa teenuse osutaja juriidilisele e-posti aadressile saadetakse teavitus, kui automaatkontroll tuvastab isiku, kellel on kehtiv karistus.
Üksikpäringute plokis kuvatakse käsitsi tehtud päringute tulemusi.
Vajutades „Filtreeri“ nupule, on võimalik nime ja isikukoodi järgi isikut otsida või taustakontrolli tulemusi filtreerida muude parameetrite alusel.
Loe ka: Elutähtsa teenuse osutaja taustakontrolli volituste haldamise kasutusjuhend